İNGİLTERE DE ŞOFÖR SORUNU  BÜYÜYOR BU AÇIĞI KAPATMAYA TALİBİZ  UTSYD OLARAK

İNGİLTERE DE ŞOFÖR SORUNU BÜYÜYOR BU AÇIĞI KAPATMAYA TALİBİZ UTSYD OLARAK

İngiltere'de süpermarket rafları boşalıyor, petrol istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu. Bunun nedeni ise ülkedeki tır şoförü açığı. Ülke, 5 bin tır şoförü için özel bir vize uygulamasına gidiyor.

İngiltere, 5 bin tır şoförü için özel bir vize uygulamasına gidiyor. Ülkede tır şoförü açığı giderek hayatı etkilemeye başladı. Süpermarketlere gıda ulaşımı yapılamıyor, petrol istasyonlarına rafinerilerden petrol aktarılamıyor. İstasyonlarda kilometrelerce kuyruklar oluştu ve marketlerin rafları boş kalmaya başladı. Elde mal var ama bu malı satış noktalarına ulaştıracak şoför bulunamıyor. Bu yüzden yurtdışından 5 bin tır şoförü için özel bir vize uygulamasına başlanacak. Bunu da 3 aylığına yapacaklar. 3 ay içinde İngiltere içinde tır şoförü yetiştirme programına hız verilecek.

Geçtiğimiz yılbaşı itibariyle Avrupa Birliği’nden resmen ayrılan İngiltere, Avrupa Birliği ülke vatandaşlarının ülkeden ayrılmasına neden olmuştu. Gerek oturum izni gerekse de AB üyesi ülke olma nedeniyle çeşitli haklardan yararlanan işçiler, düşük ücretler karşısında boyun eğip çalışmaya devam etmişti. Fakat, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla birlikte bir çok haktan yararlanamayacağını düşünen Avrupalı işçiler İngiltere’yi terk etti ve ucuz iş gücünde ciddi bir açık ortaya çıktı.

Nüfusu yaşlı olan ülkeler arasında olan İngiltere her zaman genç işçilere ihtiyaç duyuyor. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerindeki kötü yaşam koşullarından dolayı batıya göç eden genç işçiler, tır ve tanker şoförlüğü dahil bir çok işte çalışmaya, hatta düşük ücretle çalışmaya razıydı. Asgari ücretle çalıştırılan tır ve tanker sürücüleri, İngiltere’den gelecek ümitleri olmadığı için Almanya ve Fransa gibi ülkelere göç etti. Bu da İngiltere’deki tır ve tanker sürücü açığını ortaya çıkardı.utsyd olarak bu konuda gerek li araş tırmaları yapıyoruz siz değerli arkadaşlarımıza bilgi verilecek tir utsyd